Aktualizacja gry – Sinjar update

Trzeba przyznać, że sporo czasu przyszło nam czekać na kolejny update gry a obóz deweloperów nie był skory do jakichkolwiek przecieków na temat zbliżających się zmian. Jednych to irytowało znowu inni dzień po dniu się nakręcali i snuli ciekawe wizje. Wszystko to już jednak tylko historia, bowiem wczoraj w późnych godzinach wieczornych gracze otrzymali pokaźny pakiet update zwany potocznie Sinjar update’em.

Jak nie trudno się domyśleć, główną atrakcją niniejszej aktualizacji jest remake mapy Sinjar, w którą gracze zagrywali się całymi dniami i nocami – oczywiście remake mapy z pierwszej części gry. Mapa nie jest w 100% bezpośrednio portowana, co cieszy bowiem przy całej swojej grywalności stary Sinjar posiadał kilka wad, które dla jednych były nie do przyjęcia. Co więcej, nowa wersja mapy została tak zmodyfikowana by spełniać wymogi wielu scenariuszy rozgrywki.

Kolejną miłą niespodzianką jest dodanie nowej broni do istniejącego arsenału, mowa tu o M-14 Enhanced Battle Rifle. A skoro mowa o narzędziach zagłady, to warto tu wspomnieć, że z nowym updatem zaszło kilka zmian, a dokładnie rzecz ujmując doszło kilka restrykcji/wykluczeń dla RPG, C4 i AT4. Bronie te nie są dostępne w rozgrywce typu Ambush i Infiltrate, co wydaje się być logicznym rozwiązaniem zważywszy na zasady, którymi rządzą się owe scenariusze.

To tyle w telegraficznym skrócie jeśli chodzi o te najbardziej istotne zmiany z punktu widzenia samych graczy, bo udoskonaleń/poprawek jest znacznie więcej o czym możecie się przekonać zaglądając na oficjalne forum gry – o części z nich wspomnę jeszcze kilka linijek niżej, bowiem są one bezpośrednio powiązane z nową koncepcją konfiguracji serwerów i zmianami jakie objęły dotychczasowe tryby rozgrywki – nie mylić ze scenariuszami rozgrywki.

Teraz kilka słów o tym, co z punktu widzenia marketingowego, wizerunkowego ma przynieść wymierne korzyści dla samego tytułu. Od wczoraj, już oficjalnie został oddany do dyspozycji twórców custom’owego contentu Steam Workshop. Póki co działa poprawnie i nikt nie zgłaszał większych zastrzeżeń. Co więcej, już dziś wszyscy chętni mogą z niego korzystać i dokonywać subskrypcji map, które zostały stworzone przez graczy (zupelnie nowe mapy jak i remake starszych map, które póki co nie zostały oficjalnie wciągnięte na listę map autoryzowanych przez wydawcę gry). Dla wszystkich znajdzie się coś godnego uwagi, zarówno dla rozgrywki w trybie PvP jak i Coop. Kolejnym, niezaprzeczalnym plusem tego rozwiązania jest szybka możliwość testowania map przez administratorów serwerów, którzy przy wykorzystaniu subskrypcji w prosty i przyjazny sposób mogą w jednym miejscu sprawdzić daną mapę przed jej oficjalnym dodaniem do listy dostępnych map granych na serwerze.

A skoro mowa o serwerach, to wreszcie doczekaliśmy się – My, administratorzy, większej swobody w konfiguracji serwerów. Nie jest ona jeszcze na tyle optymalna by zaspokoić wszystkie roszczenia, którymi zasypywani byli deweloperzy, ale całość wydaje się iść w dobrym kierunku.
Z nowym udpate’em deweloperzy postanowili odejść od dwóch najbardziej irytujących koncepcji. Pierwszą z nich była koncepcja podziału scenariuszy rozgrywki i przypisanie ich na stałe do 3 różnych trybów. W efekcie czego administratorzy zmuszeni byli albo posiadać kilka serwerów by zaspokoić potrzeby graczy albo posiadać jeden custom’owy serwer, który sprofilowany był pod daną grupę. To z kolei rodziło kolejne problem natury aktywności graczy na takich serwerach, bowiem po pierwsze, serwery custom’owe nie były dopisywane do wbudowanej wyszukiwarki serwerów, której głównym zadaniem było ułatwienie graczowi odnalezienie ulubionej mapy i scenariusza, a po drugie tego typu konfiguracja serwerów przyczyniała się do strasznego podziału w szeregach graczy, którzy w pewnym momencie zaczęli przekrzykiwać się w argumentacji o wyższości jednych scenariuszy nad drugimi.
W całym tym zamieszaniu wszyscy tak się zatracili, że najzwyczajniej zapomniano o sprawie najważniejszej, gra ma sprawiać przyjemność a jej konfiguracja ma być na tyle elastyczna, by na serwerach grali wszyscy, niezależnie od osobistych upodobań.

Na szczęście od wczoraj tej problem to już historia, przynajmniej w 90%, bo tak jak wspomniałem jest kilka rzeczy, które wymagają dopracowania. Zatem jak to teraz wygląda? Otóż na dzień dzisiejszy koncepcja 3 trybów dla serwerów PvP i jednego trybu dla serwerów Coop została zarzucona. Na dzień dzisiejszy gracze oraz administratorzy mają zupełnie nowy system wyszukiwania rozgrywki, w skład którego wchodzą 3 tryby:

  • PvP – tryb rozgrywki, który wykorzystuje ustawienia serwerów narzucone przez twórców gry ale z dostępem do każdego scenariusza w grze. Innymi słowy, jeden serwer gry ze wszystkimi scenariuszami rozgrywki.
  • Custom – tryb rozgrywki, który umożliwia swobodne ustawienia serwera zarówno od strony definicji zasad dla poszczególnych scenariuszy rozgrywki jak i doboru map, które mają być dostępne – daje to praktycznie 100% swobody podczas konfiguracji.
  • PvP + mapcycle – tryb, w którym serwer działa przy wykorzystaniu narzuconych ustawień (zgodnie z zamysłem twórców) ale z możliwością eliminacji poszczególnych scenariuszy rozgrywki bądź łączenia je w pary. Dla przykładu: możliwość konfiguracji serwera tylko dla scenariusza Push lub dla scenariuszy Push i Strike.

Czyli jak widzicie zmiany są naprawdę przemyślane i jak to się przyjęło mówić są user friendly, i co najważniejsze, każdy z tych serwerów dopisany jest do wbudowanej wyszukiwarki rozgrywki definiowanej poprzez wybór mapy, scenariusza oraz ilości slotów serwera. Wisienką na torcie natomiast zostaje nowy system głosowania, który wbudowany jest w silnik gry i który uruchamia się po każdej rozegranej mapie – czyli to gracze w końcu realnie decydują o tym jaką mapę będą grali w następnej rozgrywce, a nie jak do tej pory odbywało się to głównie przez zapisy mapcycle’owe (nie licząc wszechobecnego spamu jaki czynili gracze nadużywając głosowań, które siłą rzeczy admini musieli wyłączyć by zniwelować plagę trolli, dla których frajdą było głosowanie dla samego głosowania bądź forsowanie swoich map). Sam system głosowania nie jest jeszcze doskonały bo już zauważyłem pewnego rodzaju ograniczenia, ale by szerzej o nich napisać zmuszony jestem dokładnie je zbadać, a na to nie miał jeszcze czasu.

swins

Kolejną ważną aktualizacją dla administratorów jest fakt, iż twórcy postanowili zadbać o optymalizację plików serwerowych, a co za tym idzie o optymalizację wykorzystywanych zasobów. W ogóle muszę powiedzieć, że gra wydaje się być jakaś płynniejsza i lepiej zoptymalizowana, co jest kolejnym plusem – zważywszy, że możliwe jest odpalenie Insurgency na naprawdę leciwych 2 wątkowych/rdzeniowych procesorach. Minimalne wymagania, o których wspominają twórcy w moje opinii i po moich empirycznych testach przy rożnych okazjach, śmiało można było by jeszcze obniżyć.

Na zakończenie kilka słów o trybie Coop (czyli ludzie vs boty). Wszyscy fani tego rodzaju rozgrywki mają teraz do dyspozycji w menu gry opcję głosowania, która definiuje poziom trudności sztucznej inteligencji. I znów jest to ukłon w stronę graczy ale i administratorów, którzy lubując się w rozgrywce ze znajomymi nie muszą specjalnie konfigurować serwerów by uzyskać optymalne ustawienia. Rzecz cholernie przydatna, bowiem tryb Coop cieszy się szalenie dużą popularnością, a ostatnia wersja AI, którą zafundowali nam deweloperzy potrafiła napsuć krwi wielu graczom.

I to tyle, drobnych zmian jest naprawdę sporo i trudno je tu wszystkie przytoczyć. Jedne z nich są kosmetyczne, znowu inne dla przeciętnego gracza nie mają najmniejszego znaczenia. Chętnych do zapoznania się z pełną listę odsyłam jak zwykle na oficjalne forum. Na zakończenie pozostaje mi jedynie wspomnieć o planach na przyszłość oraz poinformować o drobnych zmianach w konfiguracji serwerów Insurgency.pl. Otóż pod naciskiem graczy, deweloperzy planują wprowadzić 2 systemy rankingowe. Pierwszy z nich będzie systemem bazującym na tzw. e-XP’ie, czyli wzrost naszej pozycji rankingowej w przeliczeniu na czas poświęcony w grze. Drugi ranking będzie natomiast skierowany dla graczy, którzy cenią sobie rozgrywkę na trochę wyższym poziomie, czyli ranking w oparciu o nasze umiejętności. Posunięcie dosyć ciekawe, które pozwala pogodzić dwa obozy graczy bez większego uszczerbku, zważywszy na fakt, iż żaden z tych rankingów nie będzie służył odblokowywaniu dodatkowego asortymentu w grze, a jedynie posłuży jako publiczna statystyka.

Co do serwerów, aktualnie dysponujemy 4 serwerami, które zachowują parytet na poziomie: 2x Coop i 2x PvP. Wszystkie posiadają ustawienia default’owe zalecane przez twórców gry, czyli pracują dokładnie tak samo jak serwery hostowane przez deweloperów. Docelowo jednak chciałbym udostępnić Wam po jednym serwerze totalnie custom’owym dla każdego z trybów – innymi słowy zrobić po jednym serwerze w trybie Coop i PvP na, którym grane będą tylko wybrane map (oficjalne i nieoficjalne) i scenariusze. To jednak wymaga Waszego zaangażowania i dyskusji na temat co warte jest uwagi a co kompletnie powinno zostać usunięte – wliczając w to również ingerencję na poziomie edycji zasad przypisanych dla poszczególnych scenariuszy.

Pozdrawiam i do zobaczenia na polu walki!

Share
0 0 votes
Ocena
Subscribe
Powiadom o
guest

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

2 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
trackback
6 lat temu

[…] Sinjar update – nowy typ gameplay’a […]

QER_PL
QER_PL
8 lat temu

Fajnie że gra sie rozwija. M 14 EBR wymiata- brakowało po stronie us soldatów odpowiednika FAL-a

  • https://insurgency.cupsell.pl/